Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Kujawsko-Pomorskie na Targach Biofach w Norymberdze

22.02.2018

W dniach 14-17 lutego Województwo kujawsko-pomorskie zaprezentowało się na XXIX-- Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach w Norymberdze, jednej z największych imprez targowych poświęconych certyfikowanym produktom ekologicznym.

Obecność na targach kujawsko-pomorskich producentów, wynika z długoletniej tradycji upraw ekologicznych w naszym regionie. To właśnie u nas powstały ponad 20 lat temu pierwsze w Polsce gospodarstwa ekologiczne. Według najnowszych danych na Kujawach i Pomorzu jest blisko 500 producentów ekologicznych.

Biofach to od lat ważne europejskie wydarzenie. Podczas ubiegłorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiało ponad 2,5 tys. wystawców, a liczba odwiedzających przekroczyła 51 tys. Wizyta na BioFachu to świetna okazja do podtrzymywania i nawiązywania nowych relacji handlowych. Z możliwości tych po raz kolejny skorzystali kujawsko-pomorscy rolnicy i przetwórcy, produkujący metodami ekologicznymi.

W Norymberdze nasz region reprezentowali członkowie Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych Ekołan. Regionalne stoisko było częścią polskiej ekspozycji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoje produkty wystawiali:

  • wytwórnia makaronu BIO z Pokrzydowa pow. brodnicki
  • przetwórnia owoców i warzyw Bio Food z Ciechocina, pow. golubsko-dobrzyński
  • producent słodyczy Ekoflorka z Torunia
  • Ekopiekarnia z Torunia
  • rolnicy oraz wytwórcy zrzeszeni w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych Ekołan, oferujący min. materiał siewny.

Poza wizytą na targach, Stowarzyszenie Ekołan zorganizowało wizytę studyjną. W programie znalazł się blok seminaryjny na temat organizacji systemu rolnictwa ekologicznego i rynku produktów ekologicznych w Niemczech. Pierwsze wykłady w rodzinnym gospodarstwie młynarskim Minderleinsmuhle w regionie Górnej Frankonii. Początki działalności tego gospodarstwa sięgają XIV wieku, a od 1776 roku jest ono własnością rodziny Hubmann. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku są oni pionierami niemieckiego ekologicznego przetwórstwa zbożowego. Wytwarzana w gospodarstwie szeroka paleta produktów zbożowych posiada certyfikat ekologiczny. Kolejne wykłady zaplanowano w gospodarstwie ekologicznym rodziny Switalski. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca, znajdują się tam też mały młyn oraz sklep w którym sprzedawane są wyroby produkowane w gospodarstwie.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009