Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wieś na weekend - Płowce

23.08.2019

W  1331 roku, na polach wsi Płowce rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami Władysława Łokietka, a oddziałami Zakonu Krzyżackiego pod wodzą komtura krajowego chełmińskiego Otto von Lauterberga. W bitwie tej, choć nierozstrzygniętej, wojskom polskim udało się zatrzymać ekspansję Zakonu na Kujawy i Wielkopolskę, ziemie niedawno zjednoczonego Królestwa Polskiego. Bitwa bardzo wzmocniła morale wojsk polskich i zrobiła ogromne wrażenie na XIV wiecznym społeczeństwie polskim. Choć obie strony po bitwie starały się wykorzystać propagandowo swoje sukcesy, to przeświadczenie o triumfie wojsk polskich podkreślał uroczysty wjazd Władysława Łokietka do Krakowa z wziętym do niewoli w bitwie komturem Henrykiem Reuss von Plauen i 40 innymi jeńcami.

Jak  co roku, pod koniec sierpnia, w najbliższą niedzielę, na pamiątkę tej bitwy we wsi Płowce  (gm. Radziejów) odbywa się inscenizacja, przypominająca to wydarzenia. W tym roku do imprezy postanowiła włączyć się Fundacją Hodowców Polskiej Białej Gęsi ze swoim projektem „Gęsina nie tylko na Św. Marcina”. Zaplanowano konkurs kulinarny dla członkiń kół gospodyń wiejskich, które przygotują dania z gęsiny. Uczestnicy imprezy będą mogli spróbować tego regionalnego przysmaku z mięsa gęsi hodowanych przyzagrodowo na wsi kujawskiej. Ponadto zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci, promujące inwestycje sfinansowane ze środków PROW 2014-2020 w gminie Radziejów. Uczestnicy warsztatów otrzymają upominki, a zwycięskie gospodynie nagrody.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009