Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

kujawsko-pomorskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Kobiety na wsi – drogi rozwoju, pomysły i innowacje” - wizyta studyjna w Hiszpanii

22.09.2014

Wszystkie dostępne dane statystyczne pokazują, że kobiety na obszarach wiejskich, mimo, że lepiej wykształcone i posiadające wyższe kwalifikacje niż mężczyźni, mają mniejsze szanse realizacji swoich zawodowych aspiracji w miejscu zamieszkania. Ich rola ogranicza się często do prowadzenia domu, zajmowania się dziećmi i pomocy w gospodarstwie męża. Celem organizacji  projektu z udziałem kobiet i dla kobiet było  wskazanie im różnych dróg rozwoju zawodowego i pokazanie przykładów dobrych praktyk w innym kraju Europy.

Wizyta studyjna pn.  „Kobiety na wsi – drogi rozwoju, pomysły i innowacje” miała pokazać, jak przy wsparciu z funduszy europejskich i z inicjatywy Leader, hiszpańskie kobiety z obszarów wiejskich założyły własne przedsiębiorstwa. Wybór Hiszpanii nie był przypadkowy. Głęboko zakorzeniona w hiszpańskiej kulturze mentalność związana z „machismo” przetrwała zmiany społeczne, i do dzisiaj jest dużym, społecznym problemem. Hiszpania to kraj, który cechuje niski wskaźnik aktywności zawodowej kobiet, zwłaszcza na terenach wiejskich. Jednak również tam są silne kobiety, które na przekór kulturze i stereotypom, pokazały że potrafią być równie przedsiębiorcze i zaradne jak mężczyźni.

W czasie 4-dniowej, wrześniowej wizyty studyjnej w Murcji, południowo-wschodnim regionie Hiszpanii, przedstawicielki lokalnych grup działania, jednostek samorządu terytorialnego i innych instytucji związanych z rolnictwem z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także  radna Barbara Kania,  reprezentantka Sejmiku Województwa,  miały okazję zobaczyć w praktyce projekty, które powstały dzięki wsparciu z Leadera,  a które są realizowane i zarządzane przez kobiety.

Wszystkie  projekty  dotyczyły terenów wiejskich Murcji, były  prowadzone przez kobiety, które z jednej strony cenią sobie życie na wsi, a z drugiej strony nie chcą rezygnować z planów zawodowych. Znalazły w swoim środowisku nisze, w których mogą rozwijać swoją działalność ekonomiczną.

Polska grupa spotkała się m.in. z właścicielką gospodarstwa agroturystycznego, oferującą swoim gościom nie tylko wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, ale również zajęcia relaksacyjne i jogę.  W gospodarstwie uczestnicy wizyty nauczyli się gotować hiszpańską paellę i wzięli udział w lekcji jogi oraz automasażu. W wytwórni lodów i wypieków, której właścicielką jest również kobieta, posmakowali m. in. yemas, czyli tradycyjnych hiszpańskich słodyczy, składających się głównie z żółtek jaj. Ciastkarnia ta, po otrzymaniu wsparcia z Leadera, osiągnęła duży sukces i znacznie rozszerzyła swoją działalność. W tej chwili posiada cztery sklepy i własną cukiernię w Caravaca de la Cruz. Innym projektem, które zwiedziła polska grupa, była winnica ekologiczna w Bullas, gdzie uczestnicy  poznali historię rozszerzenia działalności dzięki wsparciu unijnemu i nauczyli się m.in. jak oceniać wino. Kolejnym pomysłem była firma oferująca opiekę nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i dziećmi w ich domach, prowadzona przez panią, która w wieku 45 lat utraciła pracę. Spotkali się również z właścicielką firmy, projektującą własne kolekcje ubrań i torebek oraz z właścicielką 60-hektarowego gospodarstwa rolnego, nastawionego na produkcję ekologiczną migdałów i winogron.

Grupie polskiej w trakcie całego programu towarzyszył Pan Cayetan Garcia Rosa, prezes LGD Integral w Bullas, który zaprezentował uczestnikom wizyty studyjnej stworzoną przez jego LGD specjalną platformę internetową, która pozwala każdemu chętnemu, bez żadnych formalności, zgłosić wstępny wniosek na swój własny biznes. Narzędzie to ułatwia start początkującym przedsiębiorcom i pozwala ominąć zbędną biurokrację i związane z nią trudności w dotarciu z własnym pomysłem do gremiów decyzyjnych.

Poza wymianą doświadczeń nt. aktywizacji zawodowej kobiet w Polsce i Hiszpanii, uczestnicy wizyty studyjnej mieli również okazję zwiedzić Murcję, gdzie od roku brakuje opadów, jest prawie 320 słonecznych dni w roku i  problemem jest pustynnienie obszaru i brak wody. Spotkali się z Panem Domingo Aranda Munoz burmistrzem miasta Caravaca de la Cruz, gdzie w miejscowym sanktuarium mogli zobaczyć oryginalną drzazgę z krzyża Chrystusa. Grupa zwiedziła także Cartagenę, jeden z najważniejszych portów w Hiszpanii oraz zurbanizowane gęstą siecią hoteli i apartamentów  wybrzeże Morza Śródziemnego. Miała również okazję  poznania hiszpańskiej kultury i tradycyjnej kuchni.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009