|

Mennonicka Pętla Smaku – winno, dziarsko i zielarsko

Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w partnerstwie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszają do uczestnictwa w  podróży studyjnej pn. „Mennonicka Pętla Smaku – winno, dziarsko i zielarsko”, która odbędzie się 17.07.2022 r. Podróż  odbywa się w ramach realizacji operacji „Wybierz Strawę i Wyprawę na szlaku „Niech Cię Zakole”.

Do uczestnictwa w podróży zapraszamy dziennikarzy, blogerów, influancerów działających  w dziedzinie turystyki i kulinariów pochodzących z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Program podróży obejmuje  wizytę w serowarskim gospodarstwie ekologicznym „Malinowy Chruśniak” położonym na obrzeżach Bydgoszczy, w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły, u wrót Strzeleckiej Doliny. Właściciel, Piotr Jarecki to pionier we wprowadzaniu produktów ekologicznych i regionalnych, producent serów kozich. Następnie uczestnicy odwiedzą „Śliwkowy Sad” Anny i Jana Iwanowskich, twórców Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych, które odbywa się corocznie od roku 2000 w pierwszą sobotę i niedzielę września. Powidła Strzeleckie lokalny produkt, pierwszy z Kujawsko-Pomorskiego zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kolejnym celem wizyty będzie Nadwiślańska Chata w Luszkowie ze Spiżarnią Mennonicką, która jest posadowiona w uroczym zakątku,  z widokiem na Dolinę Wisły i Chełmno.  Spontaniczny Spacer Botaniczny z zielarką – malarką, objaśniającą tajemnice uroku i bogatą roślinność Doliny Dolnej  Wisły z wizyta w Chacie Mennonickiej  w Chrystkowie, prowadzić będzie ekspertka – zielarka, przewodnik botaniczny  Kasia Rymarz z gospodarstwa Makowe Lato. Podróż zakończy się w Winnicy przy Talerzyku, gdzie podziwiać można najpiękniejszy widok na Świecie.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi