|

Wieś na weekend'2023 - Wioska Borowiacka w Nowym Suminie

Zapraszamy do Wioski Borowiackiej położonej w Borach Tucholskich, gdzie w najbliższą sobotę, 8 lipca odbędzie się wyjątkowa impreza w plenerze. W miejscowości Nowy Sumin (16 km od Tucholi), gdzie na co dzień pieczołowicie pielęgnuję się tradycje borowiackie, zaplanowano na ten dzień mnóstwo atrakcji, a wszystko to oczywiście w klimacie unikatowej kultury ludowej Borowiaków. Impreza będzie okazją do promocji projektu zrealizowanego ze środków PROW 2014-2020 pn. „Borowiackie kulinaria – cykl warsztatów kulinarnych dla mieszkańców obszaru LSR”. Projekt obejmował przeprowadzenie borowiackich warsztatów kulinarnych w kilku świetlicach wiejskich, w tym w świetlicy w Małym Gacnie w gminie Cekcyn. Przedsięwzięcie dedykowane było zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom i młodzieży.  

Głównym punktem programu imprezy „Czym chata bogata” w Nowym Suminie, jest konkurs kulinarny pn. „Smaki Borów”, skierowany do kół gospodyń wiejskich z Gminy Cekcyn. Podczas imprezy będzie można również obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Historia Wioski Borowiackiej”, plastyczną wystawę pokonkursową na logo Wsi Borowiackiej pt. „Borowiackie tropy” oraz zwiedzić Muzeum Wsi Borowiackiej. Organizatorzy zadbali również o część artystyczną imprezy, przygotowując spektakl nt. historii regionu, z udziałem dzieci i młodzieży z Gminy Cekcyn. W programie również m.in. „Borowiackie korepetycje”, warsztaty wikliniarskie, tworzenia regionalnej biżuterii oraz wyrabiania masła w kierzance.

Impreza jest efektem współpracy Koła Gospodyń Wiejskich z Gminą Cekcyn, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lokalną Grupą Działania „Bory Tucholskie”.

Serdecznie zapraszamy do Wioski Borowiackiej!

Program imprezy „Czym chata bogata”

8 lipca (sobota) 2023 r.

15.00-20.00       wystawa fotograficzna pn. „Historia Wioski Borowiackiej,      

                           wystawa prac plastycznych pn. „Borowiackie tropy”

                          prezentacja regionalnych potraw

                          Stoisko informacyjno-promocyjne LGD Bory Tucholskie

                          Borowiackie korepetycje – zabawy z gwarą borowiacką

15:00 – 15:15     Rozpoczęcie imprezy, powitanie gości 

15:15 – 15:45     Występ artystyczny „Jo mieszkam w Borach”

15:45- 16:30       Konkurs kulinarny „Smaki Borów”

16:30 – 17:00     Warsztaty wyrabiania masła w kierzance

17:30 – 18:30     Warsztaty tworzenia regionalnej biżuterii

18:30-19:00       Zabawa z felgami

15:00-20:00       Warsztaty wikliniarskie